Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na konci druhého měsíce je miminko velké 14-20 mm a začíná se vyvíjet dýchací, močový a trávící systém. Už jsou vytvořená oční víčka, ale oči ještě otevřené nejsou. Vytvářejí se ouška, prstíky, je vytvořený krevní oběh a srdíčko silně bije. Pokud je to první těhotenství, pravděpodobně nic ještě není vidět, u dalších těhotenství může být poznat, že je žena těhotná.
Děloha je velká asi jako grep (před počátkem těhotenství byla si jako pěst.
 
Hlavička embrya je velmi velká v porovnání s tělíčkem, ale už se začínají objevovat rysy tváře. Oči jsou daleko od sebe, po stranách hlavy, je už vytvořená i špička nosu. Na utz je vidět srdeční a plicní tepnu, jsou vyvinuté lokty a kolínka. Miminko je schopné pohybovat končetinami. Pohyby ještě ale cítit nejsou. Jsou vyvinuté prsty na rukou, prsty na nohou se vyvinou trochu později.
 
Objevují se těhotenské nevolnosti (kdykoli během dne), žena pociťuje zvýšenou únavu a častější nucení na močení, bolestivě zvětšená prsa. Je také normální cítit mírné bolesti a křeče v podbřišku, jak se roztahuje děloha a natahují vazy, které dělohu uchycují v dutině břišní. Pokud jsou bolesti doprovázené krvácením nebo špiněním, je nutné hned navštívit lékaře.
 
Krvácení v tomto období těhotenství většinou končí potratem. Až 50% všech úspěšných otěhotnění končí potratem a až 80% všech žen v době potratu ani neví, že byly těhotné – pociťují jen silnější nebo mírně opožděnou menstruaci.
 
Normální mohou být i bolesti zad, které vystřelují do zad a rukou, jak dochází k tlakům na nervy vycházející z míchy.
 

Pupečník obsahuje 3 cévy, kterými je miminko spojeno s tělem matky. Velká céva přivádí krev bohatou na kyslík a dvě menší cévy odvádí odkysličenou krev a splodiny metabolismu.