Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ideální těhotenství trvá 40 týdnů (280 dní) nebo deset lunárních měsíců. Normální délka těhotesntví se může pohybovat od 38 do 42 týdnů. Jen 5% těhotných maminek porodí v den vypočítaného porodu. 40 týdnů je lékařský výpočet počítaný od prvního dne poslední menstruace. Ve skutečnosti se první dva týdny nejedná o těhotenství, protože k oplodnění dochází asi 14 dní po prvním dnu poslední menstruace, za předpokladu, že udoucí maminka má 28 denní cyklus.
 
Těhotenský test může být pozitivní nejdříve 6-8 dní po oplodnění.
 
V případě, že žena plánuje těhotenství, měla by brát těhotenské vitaminy 2-3 měsíce před plánovaným otěhotněním. Kyselina listová je důležitá pro správný vývoj miminka. Pokud je už žena těhotná, měla by začít brát vitaminy co nejdříve. Není třeba ale žádná panika, pokud má žena vyvážoenou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, má organismus dostatečné zásoby. Každopádně je potřeba si uvědomit, že těhotenství je náročné na výživu. Proto by se vitaminy měly brát i několik měsíců po porodu, zvláště pokud maminka kojí.
 
Pokud je maminka kuřačka, měla by přestat. Kouření zvyšuje krevní tlak a může způsobit odtrhnutí placenty od dělohy. To je velmi vážný stav a může způsobit i smrt miminka. Děti kuřaček se rodí s nižší porodní váhou, před termínem a pravděpodobně začne v pubertě kouřit.
 
V těhotenství není zdravá ani kapka alkoholu. Alkohol v těhotenství může způsobit nenapravitelné malformace.
 
Studie ukazují také nepříznivý vliv kávy, která zvyšuje riziko potratu a také může způsobit předčasný porod.